Nie ulega wątpliwości, że bezobjawowi nosiciele SARS-CoV-2 mogą przekazywać wirusa innym osobom. Jednak ich „wkład” w rozprzestrzenianie się pandemii COVID-19 może być mniejszy niż dotąd szacowano.

Wczesne badania nad transmisją COVID-19

Od początków ogłoszenia pandemii COVID-19 minęło już dobrych kilka miesięcy. W tym czasie badacze zdobyli już całkiem pokaźną bazę informacji umożliwiającą analizę zakażeń spowodowanych koronawirusem SARS-CoV-2.

Okazuje się, że bezobjawowi nosiciele SARS-CoV-2 mogą stanowić zaledwie jedną piątą wszystkich przypadków. Co więcej bezobjawowy nosiciel prawdopodobnie ma mniejszą zdolność zakażania niż osoba objawowa.

We wczesnych okresach rozwoju pandemii badacze szacowali, że wskaźnik bezobjawowych zakażeń może sięgać nawet 81%. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy badacze przeprowadzili 13 badań, obejmujących blisko 21708 osób. Na podstawie uzyskanych danych oszacowano, że wskaźnik bezobjawowych infekcji może wynosić zaledwie 17%.

Różnica ta zapewne wynika z faktu, że teraz wiemy po ilu dniach od zakażenia powinny pojawić się pierwsze objawy COVID-19. Okazuje się, że większość objawów pojawia się u osób zakażonych dopiero w okresie od 7 do 13 dni od zakażenia. Zatem wcześniejsze szacunki musiały obejmować również osoby zakażone, u których nie pojawiły się jeszcze objawy ponieważ badania przeprowadzono zbyt wcześnie.

Przeczytaj o wykrywaniu ogniska COVID-19 w zakładzie pracy.

Pierwsze objawy zakażenia SARS-CoV-2 dopiero po 7 dniach

Zgodnie z założeniami badaczy z bezobjawowym zakażeniem mamy do czynienia wtedy, gdy nosiciel SARS-CoV-2 nie ma objawów COVID-19 przez okres co najmniej 7 dni od objęcia obserwacją.

Sprawdź czy jesteś zakażony koronawirusem i zamów test antygenowy.

Większość przeprowadzanych w społeczeństwie testów na COVID-19 wycelowanych jest na objawowych nosicieli. Z tego też względu badacze chcą ustalić w jakim stopniu, pominięcie osób bezobjawowych wpływa na rozprzestrzenianie się wirusa.

Wpływ bezobjawowych nosicieli COVID-19 na transmisyjność koronawirusa

Z analizy Oyungerel Byambasuren1, australijskiego badacza z Universytetu Bond na Złotym Wybrzeżu wynika, że osoby bezobjawowe są o 42% mniej skuteczne w przekazywaniu wirusa innym, niż osoby objawowe.

Badania przeprowadzone w Genewie2 szacowały wskaźnik przekazywania wirusa w obrębie gospodarstwa domowego. Okazuje się, że ryzyko zarażenia się koronawirusem od bezobjawowego domownika jest o jedną czwartą niższe niż w przypadku objawowego domownika.

Zamów badanie RT-PCR na koronawirusa z dojazdem do domu.

Osoby bezobjawowe nadal mogą wykazywać dużą transmisyjność w wyniku kontaktów społecznych poza domem. Stanowi to nadal ryzyku dla zdrowia publicznego gdyż w przeciwieństwie do osób objawowych, nie są oni odizolowani.

Inni badacze są odmiennego zdania. Uważają oni, że bezobjawowi nosiciele SARS-CoV-2 w dużo mniejszym stopniu przyczyniają się do rozprzestrzeniania COVID-19 w społeczeństwie. Byambasuren podkreśla, że osoby bezobjawowe nie kaszlą i nie kichają stąd ich wkład w rozwój pandemii jest znacząco ograniczony.

Jak mówi Muge Cevik3, badaczka chorób zakaźnych z brytyjskiego Uniwerstetu St Andrews, skupianie się na wychwytywaniu objawowych nosiciel najprawdopodobniej wyeliminuje większość przypadków transmisji koronawirusa.

Myj dłonie, noś maseczkę, utrzymuj dystans społeczny

Aby zrozumieć mechanizm badacze analizują dane zebrane na serwerach SSRN w ramach 79 badań na temat dynamiki chorób zakaźnych. Niektóre z tych badań wskazują na fakt, że osoby objawowe i bezobjawowe posiadają w wymazie z gardła dokładnie taki sam ładunek wirusa. Mimo to organizmy osób bezobjawowych wykazują zdolność do szybszego pozbywania się wirusa, w krótszym czasie. Wpływa to na skrócenie okresu przez jaki są one w stanie przekazać wirusa dalej.

Nie należy jednak przeceniać zdolności systemu immunologicznego osób bezobjawowych. Dlatego też osoby bezobjawowe nadal powinny podejmować środki ochronne takie jak higiena dłoni, noszenie maseczki oraz dystans społeczny umożliwiające ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa.

Zamów środki ochrony w zestawie: 5 x maseczka, przyłbica, rękawiczki i płyn dezynfekujący.