W artykule tym dowiesz się, kim jest superroznosiciel, jaka jest jego rola w przekazywaniu wirusa i co możemy w tej kwestii zrobić.

Cały czas uczymy się coraz więcej o rozprzestrzenianiu się koronawirusa pomiędzy ludźmi. Istnieje wiele dowodów sugerujących, że za większość infekcji może odpowiadać niewielka selekcja poszczególnych osób, których nazywamy „superroznosicielami” (superroznosiciel).

Superroznosiciel – definicja

Słowo to opisuje niezwykle zarażającego osobnika, który został zainfekowany daną chorobą.

Naukowcy nie określili do tej pory ile osób musi zostać zainfekowanych koronawirusem, aby móc go zaklasyfikować jako superroznosiciela. Zwykle liczba ta jednak przekracza 2 – 3 infekcje, jakie standardowy zakażony przekazuje dalej.

Jaki jest wpływ superroznosiciela na rozprzestrzeniania się COVID-19?

Od samego początku badacze doszli do wniosku, że transmisja koronawirusa mniej więcej pokrywa się z Zasadą Pareto 80/20. Czyli, że 80% przypadków jest konsekwencją 20% przypadków. Przekładając na obraz COVID-19 oznacza to, że 80% nowych zakażeń korona wirusem wywołanych jest przez mniej niż 20% nosicieli. Znaczna większość osób zainfekowanych zaraża niewiele nowych osób lub nawet w ogóle. Tak naprawdę tylko  wyselekcjonowana mniejszość osób odpowiada za agresywne rozprzestrzenianie się wirusa. Ostatnie doniesienia na temat transmisji wirusa w Hong Kongu potwierdzają te statyki. Inne z Shenzhen w Chinach podaje transmisje bliższe wskaźnikowi 80/10.

Liczne ogniska infekcji ze świata wiążą się z pojedynczymi wydarzeniami gdzie najprawdopodobniej superroznosiciel zainfekował dziesiątki ludzi. Na przykład, podczas zajęć chórku w stanie Washington zakaziły się 52 osoby. Ogromny kościół w Seulu powiązano z większością pierwszych infekcji w Południowej Korei. Wesela w Jordanii na ponad 350 weselników zakończyły się z 76 potwierdzonymi infekcjami.

Przeczytaj o wpływie bezobjawowych nosicieli SARS-CoV-2 na rozwój pandemi.

Co czyni kogoś superroznosicielem?

Do tej pory nie ustalono co stoi za biologią niektórych osób, które uznawane są za superroznosicieli. Może to mieć coś wspólnego ze zwiększoną ilością wirusa a przez to roznoszeniem go intensywniej niż normalnie. Mimo wszystko nadal nie wiadomo co jest katalizatorem.

Jak rozpoznać superroznosiciela?

Z medycznego punktu widzenia nie jesteśmy w stanie rozpoznawać superroznosicieli. Możemy mieć jednak wpływ na ograniczanie ich wpływu na roznoszenie infekcji. Śledzenie kontaktów społecznych jest kluczowe dla identyfikacji potencjalnych nosicieli i izolowania ich oraz osób, z którymi mieli kontakt. Powstrzymuje to superroznosicieli przed przemieszczaniem się i roznoszeniem wirusa. Epidemiolodzy podkreślają również istotę stosowania zasad: unikania zamkniętych przestrzeni ze słabą wentylacją, zatłoczonych przestrzeni i bliskiego kontaktu z innymi. Oznacza to konieczność zachęcania do przebywania na świeżym powietrzu. Jeśli to możliwe należy intensywne wietrzyć pomieszczenia. Należy ograniczać liczbę osób przebywających w jednym pomieszczeniu i budynkach a także utrzymywać dystans od innych osób na minimum 1,5-2 metry.

Kiedy skończy się pandemia COVID-19?

Poznaj rodzaje testów na koronawirusa

Opracowanie na podstawie artykułu: „Whats a coronavirus superspreader” Neel V. Patel